İK Masada mı? Sahada mı?

Merhaba Harun ben.

Ben de Deniz… memnun oldum ve hoş geldin Harun.

Memnun oldum Deniz, teşekkür ederim.

…..

Ne işle meşgulsün Harun?

İnsan Kaynaklarında çalışıyorum.

Yaaa! Çok özür dilerim sakın üzerine alınma, seni çok sevdim ama ben İK’cıları hiç sevmem… hatta gıcık olurum….

blog-10

…diye devam eden konuşmalar biz insan kaynaklarında çalışanlar için sanırım çok yabancı olmadığımız türden. Yeni tanıştığımız kişilerdeki nezaketi alıp götürecek, ilk kez tanıştığı kişiyi kırabilecek kadar cesur cümleleri Deniz’e söyleten nedir? Ne yaşamış olabilir de insan kaynaklarında çalışanlar hakkında bu kadar genelleyici ve olumsuz bir yargıya ulaşmış olabilir? Sanıyorum bu yargılar birçok çalışanda az ya da çok var. Sebepleri herkesin farklı olduğu gibi tepkilerinin şiddeti de değişken. Peki neden?

 

Nedenlerini tek tek burada sıralamak ve detaylandırmak niyetinde değilim. İnsan kaynaklarının işten uzak, işin dinamiklerinden habersiz ve işin isteklerini dinlemeden çalışmayı sürdürmesinin ana sebep olduğu düşüncesindeyim. Globalleşen yönetim sistemleri ve organizasyonel gelişim araçlarının her iş biriminin ihtiyaç ve beklentilerine uyarlı hale getirilmesi hayati önemdedir. Onca çalışma, anket, toplantı masa başında yapılıp iş birimlerine “bundan sonra…” diyerek uygulama dayatması yapmak, zaman içinde içselleşmemiş birçok İK araçlarını uygulanmayan sistemler çöplüğüne çevirmektedir. Hal böyle olunca işlevsiz sistemleri zorla uygulamaya çalışan, kendince de uygulanacak sistemin faydasına inanan zavallı biz insan kaynakları çalışanlarının iş birimleri tarafında sevilmez çalışanlar haline geliveriyoruz.
untitled65Doğruluğu kanıtlanmış en iyi yönetim sistemlerinin bile her iş biriminde aynı şekilde uygulamaya çalışılmasının doğru olmadığını savunanlardanım. Her iş biriminin yazılı olan ya da olmayan kendine has kültürü ve dinamiği vardır. Bu açık ya da gizli dengeleri dikkate almaksızın uygulanmaya çalışılan her yenilik, dirençle karşılaşacaktır. Sistemin faydasına inanıp uygulamaya çalışan birimler de direncin sebebini bulmak için uzun ve hummalı çalışmalar içine girmek zorunda kalacaktır. Çoğu zaman bu direncin aşılması için “değişim ve dönüşümde üst yönetim desteği şarttır” söylemlerini hatırlatarak üst yönetim zorlamasıyla karşılaşırız. Belki bu zorlama yeniliklerin hayata geçmesi için faydalı görünebilir. Faydayı neyle ve nasıl ölçtüğünüzle orantılıdır bu başarı da!

Sistem kendi dinamiklerini öyle bir anda değiştirmeyi sevmiyor sanırım. Kendisine sevimli hale getirilmedikçe, kendisine yakın hissettirilmedikçe yenilikleri öyle hop deyip bünyesine alamıyor. İnsan kaynakları, sahada iş birimleri ile birlikte yaşayıp onların bir parçası haline geldiğinde tüm değişimlerin sisteme ne şekilde uydurulabileceği yönünde de kıymetli bilginin sahibi olacaklardır. Sistemin dinamiklerine uyarlanmış her yenilik sistem tarafında dayatma olarak algılanmayacağı ve dayatılarak hayata geçirilen diğer yeniliklerden çok daha fazla fayda sağlayacağı bir gerçektir. Böyle bir iş birliği ile hareket edip, iş birimleri ile aynı dili konuşunca olası sistem eksikleri de iş birimlerinin desteği ile tamamlanacak bir sinerjiyi ortaya çıkaracaktır.
Sahada yaşayan ve nefes alan, duyan ve dinleyen, bakan ve gören, anlayan ve anlatan bir İK’cı olmak sevilmeyi ve takımın bir parçası olmayı da beraberinde getirecektir.untitled-81

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Çalışanlar Bağlı mı? Bağlanmış mı?

Hafta sonu kuzenlerimle birlikte keyifli bir gün geçirdim. Sohbet İstanbul’un büyüleyici havasının insanı esir eden ...

%d blogcu bunu beğendi: